Abstrakt
Výchovná starostlivosť o dieťa je predovšetkým úlohou biologických rodičov a mala by sa uskutočňovať v rodinnom prostredí. Súčasťou bytia dieťaťa v rodine je aj utváranie si vlastnej identity, ktorú možno vnímať z rôznych aspektov. Hlavný dôraz kladieme na utváranie identity rómskych detí, ktorá výrazne ovplyvňuje výchovu a vzdelávanie detí v multikultúrnej spoločnosti. Cieľom príspevku je poukázať na možnosti formovania a utvárania pozitívnej identity rómskeho dieťaťa a na charakteristiku rómskeho etnika.

Kľúčové slová: multikulturalizmus, multikultúrna výchova, rómske etnikum, identita dieťaťa

 
Abstrakt
Multikulturalizmus možno definovať ako nositeľa myšlienky miešania rôznych kultúr, rás a etník. Multikultúrna výchova je prostriedkom šírenia multikultúrnych ideálov. Rozvoj multikultúrnej vzdelanosti študentov umožňujú aj študijné pobyty v zahraničí. Tie poskytujú významné možnosti dosiahnutia ich osobného kultúrneho uvedomenia, no sú prínosné ako pre jeho domácu školu, tak i pre prijímajúcu školu v zahraničí. Významný podiel na rozvoji multikultúrneho postoja študenta má aj sám pedagóg, ktorý disponuje nástrojmi na riadenie prakticky zameraných aktivít a osvojenie kultúrnych zručností. Zahraniční študenti majú  významnú úlohu v prezentácii kultúrnych diferencií a špecifík a rozširovania kultúrneho povedomia domácich študentov školy.

Kľúčové slová: multikultúrna výchova, študent, učiteľ, skúsenostné učenie
_

 
Abstrakt
Tento príspevok sa zaberá problémom multikultúrnej výchovy a identity v strednej Európe. Stredná Európa je plná malých národov a kultúr, preto je náročné kreovanie identity v tomto regióne. Tento príspevok sa pokúša nájsť príčiny slabej identity v strednej Európe. Multikultúrna výchova môže vyriešiť tento problém.

Kľúčové slová: multikultúrna výchova, identita, stredná Európa

 
Abstrakt
Zahraniční študenti sú významnou súčasťou európskeho vysokoškolského priestoru. Ich pobyt je príležitosťou pre akademických pracovníkov a študentov prijímajúcej krajiny, súčasne je významným obohatením pre medzinárodnú komunitu študentov nachádzajúcich sa v spoločnom študijnom programe. Medzinárodné prostredie vyžaduje veľkú mieru empatie, znalosť kultúrneho prostredia, z ktorého študenti prichádzajú a úsilie sprístupniť vlastnú kultúru  v intenciách multikultúrneho dialógu. Ako možno štúdium doplniť o osobné poznatky jednotlivých študentov, ako prispieť k intenzívnejšej reflexii pri posudzovaní situácie v iných krajinách a posilniť sebareflexiu  študentov v multikultúrnom prostredí sa pokúsime podať v predkladanom príspevku, ktorý je ukážkou  vzdelávacej praxe na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici.

Kľúčové slová: kultúra, kultúrna diverzita Európy, interkultúrne prostredie, medzikultúrny dialóg, multikultúrna výchova a porozumenie, politika EÚ pre rozvoj multikultúrneho prostredia, terciárne vzdelávanie  a zahraniční študenti,  multikultúrne skúsenostné vzdelávanie

 
Abstrakt
Príspevok sa zaoberá hodnotovou krízou človeka v kultúre, ktorú možno nazvať konzumná. Definuje pojem masového človeka ako základnej zložky tejto kultúry a charakterizuje jeho chápanie od novoveku až do dnešnej doby v kontexte vývoja západnej spoločnosti. Snaží sa odpovedať na otázky týkajúce sa podstaty krízy vzťahu človeka k druhým a prírode na pozadí konzumného spôsobu života. Vychádza z myšlienok autorov ako Romano Guardini, Erich Fromm, José Ortega y Gasset, či Jan Keller.

Kľúčové slová: novovek, masový človek, konzumná spoločnosť, kríza hodnôt

 
Abstrakt
Štúdia je parciálnym výsledkom grantového projektu KEGA: Slovensko – multikultúrne a multietnické kontexty a zároveň sa opiera o vysokoškolskú učebnicu Multikultúrnosť a multietnicita. Kontexty kultúry národnostných menšín na Slovensku (Darulová, Koštialová 2010). Cieľom štúdie je poukázať na teoretické východiská a inovácie v multikultúrnej výchove, ktoré môžu vzniknúť na základe spolupráce školy a múzea národnostných menšín. Múzeá národnostných menšín – Maďarov, Nemcov, Rómov, Židov, Rusínov, Ukrajincov, Čechov, Chorvátov –  sú centrami výskumu, dokumentácie, akvizície, prezentácie histórie a kultúry národnostných menšín ako aj výchovno-vzdelávacími a konzultačnými pracoviskami. Prostredníctvom svojich výstav, vzdelávacích podujatí a projektov sprostredkúvajú informácie o živote,  tradíciách a interetnických vzťahoch a zároveň majú možnosť eliminovať prejavy netolerantnosti, xenofóbie a nezdravého nacionalizmu. Kultúra národnostných menšín na Slovensku tvorí spolu s kultúrou Slovákov naše kultúrne dedičstvo ako doklad vývoja spoločnosti, umenia a vzdelanosti.

Kľúčové slová: multikultúrna výchova, inovácie, múzeá národnostných menšín na Slovensku

 
This is your new blog post. Click here and start typing, or drag in elements from the top bar.
 
Abstrakt
Všetci túžime byť spoločnosti prospešní. Toto je však možné len vtedy, ak má každý jednotlivec možnosť zachovať si svoju individualitu a žiť slobodne v duchu tých zásad, ktoré považuje za správne. Problém nastáva vtedy, ak narazíme na inú individualitu, často diametrálne odlišnú od tej našej. Len ťažko prijímame eventualitu správnosti iného spôsobu života, odlišných tradícií, vierovyznaní či presvedčení. Predstava, že by sme  túto odlišnosť prijali a vnímali ju ako rovnocennú tej našej v nás vyvoláva obavy zo straty vlastnej výnimočnosti a toho čo považujeme za dobré. V súčasnom multikultúrnom a multinárodnom spoločenstve nie je možné existovať ako ohraničená individualita. Musíme sa učiť tolerancii a solidarite, ktorých zásady jednotlivcom už od útleho veku napomáha do vedomia vštepovať škola a školské inštitúcie, čím pomáhajú vytvárať lepšiu budúcnosť pre každého z nás.

Kľúčové slová: škola, rodina, školské prostredie, rodinné prostredie, tolerancia, solidarita, sloboda, liberalizmus

 
Abstrakt
Cieľom príspevku je poukázať na blízkosť a vzájomnú prepojenosť pojmov hudba a multikulturalita. Veľké možnosti využitia tradičnej hudobnej kultúry v rámci  multikultúrnej výchovy a možné výhody jej implementácie do vyučovacej hodiny základnej umeleckej školy. Poznanie a porozumenie tradíciám iných národov a etnických skupín môže vytvárať dispozície k ich pozitívnemu vnímaniu, čiže vytvárať v osobnosti jedinca akési multikultúrne cítenie, ktoré môže v konečnom dôsledku vplývať na rozvoj kultivovanej osobnosti.

Kľúčové slová: hudba, multikulturalita, folklór, etnické skupiny, diskriminácia, rómovia

 
Abstrakt
Práca pojednáva o koncepcii multikultúry a na súvzťažnosti s procesom výchovy vyjavuje jej dôležitosť v societe. Predstavuje ciele, obsahy či formy multikultúry. Paralelne zobrazuje školu ako znamenité prostredie pre výchovu k tejto multikultúre, ktorá neodbytne podporuje medziľudský, sociálny dialóg. Pozornosť kladie na adekvátne prvky, tipy pre školu, ktoré by pomohli ozrejmiť žiakom isté hľadiská, ba celkové vnímanie kultúr.

Kľúčové slová: multikultúra, multikultúrna výchova, medziľudské vzťahy, vyučovací proces

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz