Abstrakt
Stručná analýza súčasných trendov, legislatívy a bariér súvisiacich s problematikou inklúzie vrámci edukačného procesu vybraných Európskych krajín. Identifikácia a klasifikácia pojmov. Aplikácia v praxi- pozitíva a nedostatky.

Kľúčové slová: inklúzia, postihnutie, Zákon proti diskriminácii postihnutých

 
Abstrakt
Príspevok prináša výsledky prieskumu, ktorý sme zrealizovali v 6. ročníku bežnej základnej školy v SR. Zamerali sme sa na zisťovanie obľúbenosti/sympatie medzi žiakmi so zameraním na žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP).

Kľúčové slová: školská integrácia, žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, inkluzívna edukácia

 
Abstrakt
Príspevok je zameraný na žiakovo poňatie čítania a písania (čitateľskej gramotnosti). Obsahuje teoretické východiská prameniace z koncepcie vynárajúcej sa gramotnosti, konštruktivizmu a detských naivných teórií. Na rozdiel od doterajších prezentovaných výskumov gramotnosti realizovaných v rámci štúdií OECD PISA, ktorej cieľom je medzinárodné hodnotenie pripravenosti 15-ročnej mládeže na život a štúdií  PIRLS, kde sa výskum orientuje na  čitateľskú gramotnosť  žiakov 4. ročníka ZŠ, náš výskumný zámer bude spočívať v inom koncepte. Prostredníctvom metód kvalitatívneho výskumu sa pokúsime poodhaliť predstavy žiakov prvého ročníka primárneho vzdelávania o tom, čo je to čítanie a písanie, a ako chápu rôznorodé činnosti s textom.

Kľúčové slová: čítanie, písanie,čitateľská gramotnosť, vynárajúca sa gramotnosť, detské naivné teórie, detská kresba

 
Abstrak
Príspevok zameriava pozornosť na  výsledky dosiahnuté pri  aplikácii stratégie integrovaného e-learningu (INTe-L), založenej na  masívnom využívaní informačných a komunikačných technológií a experimentu,  v externej forme vysokoškolského štúdia. Pedagogický výskum so štatistickým vyhodnotením (Mann-Whitney a Wilcox testy) potvrdil, že v oblastiach zameraných na porozumenie, špecifický a nešpecifický transfer, sa stratégia INTe-L ukázala ako vhodná, účinná a efektívna, čím bola potvrdená hlavná hypotéza výskumu: “ Vyučovaním predmetu Vybrané kapitoly z fyziky, tematický celok „Mechanika“ prostredníctvom technológie vzdelávania „Integrovaný e-learning“ v kombinácii s LCMS MOODLE dochádza u študentov k vyššiemu rozvoju v kognitívnej oblasti ako u študentov vyučovaných tradičným spôsobom.

Kľúčové slová: integrovaný e-learning (INTe-L), reálny vzdialený experiment, LCMS

 
Abstrakt
Veľkou výzvou pedagogických pracovníkov v súčasnej spoločnosti je formovanie detí a mládeže. Z jednej strany pôsobí školský vzdelávací systém, voľnočasové aktivity a na druhej strane rodina. Čím väčšou krízou prechádza dnešná rodina, tým viac sa kladie dôraz na ostatné zložky výchovného systému. Jednou z týchto zložiek je farnosť, kde sa môže uplatniť projekt Etickej výchovy, ktorý spracoval Ladislav Lencz.

Tento článok popisuje prostredie a základné prvky tohoto výchovného smeru, ktorý podporuje skôr ducha spolupráce než ducha súťaživosti, snaží sa vytvoriť priestor pre tvorivý a presociálny rozvoj detí, aby sa naučili prakticky aplikovať tieto princípy v reálnych životných situáciách.

Kľúčové slová: etika, pedagogika, prosociálnost, komunikace, výchova

 
Abstrakt
Úlohou učiteľa jazyka, či už materinského alebo cudzieho, je venovať pozornosť tomu, aby sa žiaci individuálne orientovali v živote prostredníctvom jazyka a jeho samotnej komunikácie.V príspevku sa zameriavame na charakteristiku najdôležitejších informácií a východísk výučby cudzích jazykov akými sú anglický, nemecký, francúzsky, ruský, španielsky a taliansky jazyk primárneho vzdelávania na základných školách v Slovenskej republike. Bližšie analyzujeme význam a podstatu didaktickej integrácie viacjazyčnosti do vyučovania cudzích jazykov.

Kľúčové slová: jazyk, kompetencia, viacjazyčnosť

 
Abstrakt
V príspevku uvažujeme o východiskách pre náš výskum výtvarného a vizuálneho v umeleckom literárnom texte. Pri reflexii problematiky vizuálneho a výtvarného v slovesnom texte vychádzame z teórie Stanislava Rakúsa o látke, téme a probléme. Za priesečník vizuálneho a výtvarného v literárnom texte budeme považovať rovinu témy. Osobitný prípad nachádzame pri jave synestézie (počuť farby – fotizmus, vidieť tóny farebne – fonizmus), ktorý je ďalším prejavom pôsobenia výtvarného a vizuálneho v slovesnom „svete“. Zároveň uvažujeme o možnostiach recepcie rozprávok v prostredí školy a ponúkame návrhy na prácu s literárnym textom.

Kľúčové slová: vizuálne, výtvarné, literárny text, synestézia, rozprávky

 
Abstrakt
Nasledujúci článok sa zameriava na evaluáciu a porovnanie didaktiky technických predmetov  vyučovaných tzv. metódou blended learning e-learning v akademickom prostredí na Slovensku.  Na základe evaluačných dotazníkov vyplnených študentmi,  článok analyzuje výhody a nevýhody jednotlivých didaktických fáz (motivačnú, expozičnú, fixačnú, diagnostickú)metód blended learning ako aj e-learning.  Článok takisto poukazuje na technickú nepripravenosť ako aj pasivitu v e-learningovom procese výučby skúmanej vzorky študentov.

Kľúčové slová: e-learning, blended learning, learning management system, manažment kurzov, face-to-face vyučovanie

 
Abstrakt
Učebný predmet biológia v sekundárnom vzdelávaní umožňuje poznanie anatómie a fyziológie živočíchov. K správnemu pochopeniu významne prispievajú pitvy, ktorých realizácia patrí častokrát medzi kontroverzné témy. Pitvy si v mnohých krajinách zachovávajú pôvodný status a zostávajú tradičnou súčasťou vyučovania biológie. V iných krajinách sa začali na účely vyučovania anatómie využívať rôzne softvéry, ktoré viac alebo menej nahrádzajú reálne pitvy.

Zisťovali sme aké sú skúsenosti univerzitných študentov, budúcich učiteľov, nielen s reálnymi pitvami, ale aj virtuálnymi. Okrem skúseností nás zaujímali aj názory a preferencia jednej z uvedených možností.

Študenti nemajú dostatok skúseností s alternatívnymi možnosťami vyučovania anatómie, napriek tomu sa väčšina z nich vyjadrila proti využívaniu virtuálnych pitiev.

Kľúčové slová: virtuálna pitva, reálna pitva, študent

 
Abstrakt
Motivace je chápána z různých pohledů. V práci je popsán vztah žáků a učitelů k motivaci. V práci tvoří motivace jednu z nejdůležitějších složek výchovně-vzdělávací činnosti. Je tady však poukázáno nejen na jiné důležitosti ve vyučování, ale také v utváření osobnosti žáka. Jakým způsobem se žák srovná se svou novou školní roli. Aplikovat teoretickou část De Charmse do výuky.  Dále pak, jaké vlastnosti a motivační elementy jsou potřeba k tomu, aby se žák chtěl ve školní instituci učit. Můžeme se také dočíst, jak se motivace v minulosti měřila.

Klíčové slova: motivace, teorie motivace DeCharms, učitelé, žáci

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz