Abstrakt
Od sv. Filipa Neriho zaujímá v pedagogice specifické místo metoda oratoře. Za sv. Jana Bosca, který ji rozvinul, dostala název preventivní systém. Že se jedná o neustále inspirativní metodu, ukazuje příklad diecézních center života mládeže. První centrum tohoto typu vzniklo spontánně a tajně v době komunismu na faře v Příchovicích. Po roce 1989 byla tato vybudována ve všech diecézích ČR a na Slovensku ve Španiej Dolině. Jejich fundamentem je komunitní život stálého týmu, který je tvořen knězem a několika mladými lidmi. Základní tým je otevřený mladým lidem, kteří přichází buď spontánně, nebo na předem ohlášené akce.

Klíčová slova: oratoř, mládež, centrum života mládeže, tým

 
Abstrakt
Prípadová štúdia projektu neformálneho vzdelávania Ako na divadlo v oblasti súčasného divadla, ktorý od roku 2008 realizuje Asociácia Divadelná Nitra. Cieľom príspevku je otvoriť diskusiu o potrebe a prínose projektov neformálneho vzdelávania pre mládež v oblasti divadla a prezentovať výsledky projektu Ako na divadlo. Príspevok sa zároveň pokúša definovať neformálne vzdelávanie ako proces, ktorý rozvíja tradičné poznatky a skúsenosti mladých ľudí s divadlom, obohacuje ich vedomosti o súčasnej divadelnej tvorbe. Zámerom je tiež pomenovať neformálne vzdelávanie ako zdroj informácií, nástroj slúžiaci k prepojeniu teoretických poznatkov z divadla s praktickými metódami, živými zážitkami a osobnou skúsenosťou. Príspevok vychádza z predpokladu, že využitie metódy neformálneho vzdelávania môže poskytnúť priestor pre aktívne trávenie voľného času mládeže rozvíjajúce kreativitu, komunikáciu a rozmanitosť vnímania a myslenia, a zároveň  slúžiť ako obohatenie vyučovacieho procesu v oblasti divadelného umenia na školách či ako podnet pre budúce štúdium a profesionálne smerovanie mladých ľudí.

Kľúčové slová: neformálne vzdelávanie, voľný čas, divadlo, hra, tvorivosť, poznanie, inšpirácia, komunikácia, kontakt

 
Abstrakt
Teória a prax voľného času prešla historickým vývojom. Z historických prameňov sa dozvedáme zaujímavé informácie o trávení voľného času  už v období pred našim letopočtom. Dokladujú to napríklad aj práce antických filozofov Platóna, Aristotela... Nielen do teoretických spisov v rôznych dobách zaoberajúcich sa touto problematikou sa premietla otázka voľného času. V literárnych dielach či rôznych druhoch umenia možno nájsť znázornenie rozmanitých podôb trávenia voľného času. Nasledujúca štúdia priblíži aspoň v krátkosti históriu voľného času a jeho poňatie u niektorých autorov, v niektorých obdobiach.

Kľúčové slová: história, voľný čas, záhaľka, práca, hry

 
Abstrakt
Príspevok sa zaoberá problematikou hodnôt, ktoré ponúkajú média. Ich vplyv a orientácia na mladých dneška je citeľná, pričom sa pokúsime o definovanie pozitív ako aj negatív na osobnosť človeka, pri utváraní vzťahu mladého človeka k hodnotám voľného času.

Kľúčové slová: média, hodnoty, komunikácia, kultúra, vplyv

 
Abstrakt
Práca sa zaoberá voľným časom – jeho charakteristikou, problémami a perspektívami. Zdôrazňuje potrebu voľného času a že  voľný čas má pozitívny vplyv na psychickú i fyzickú regeneráciu človeka, dôležitou podmienkou je však jeho zmysluplné a správne využívanie. Ak dieťa či mladý človek tento čas využíva nesprávnym spôsobom, prináša to so sebou rôzne negatívne dôsledky, ktorými sa budeme zaoberať.

Kľúčové slová: voľný čas, nesprávne využívanie voľného času, pedagogika voľného času

 
Abstrakt
Hlavnou témou príspevku je záujmové vzdelávanie dospelých a jeho vybrané aspekty v kontexte s meniacou sa spoločnosťou. Autorka sa zaoberá historickými aspektmi a následne súčasným stavom a perspektívami realizácie záujmového vzdelávania dospelých. V tejto súvislosti je osobitá pozornosť venovaná analýze procesu inštitucionalizácie záujmového vzdelávania v podmienkach Slovenskej republiky.

Kľúčové slová: kultúrno-osvetová andragogika, kultúrno-osvetová činnosť, záujmové vzdelávanie dospelých, inštitucionalizácia.

 
Abstrakt
Záujmové aktivity vytvárajú priestor pre regeneráciu fyzických i psychických síl jednotlivca. V krízových situáciách i senzitívnych obdobiach vývinu môžu poslúžiť ako ekvipotenciálny zdroj zvládania. Zhlukovou analýzou sme v nich identifikovali  funkčné protektory, sýtiace  jednotlivé dimenzie  copingového mechanizmu. Osobitne  sa venujeme konštruktívnym zvládacím stratégiám, ktoré sú asociované s lepším psychologickým prispôsobením.

Kľúčové slová: záujmové aktivity, copingové stratégie, psychologické adaptácia

 
Abstrakt
EEG biofeedback je  nová neurorehabiltačná metóda, ktorá pomáha pri špecifických neurologických a psychických poruchách. Jeho využitie v rehabilitačnej praxi a výskume bolo dodnes dosť zriedkavé. Cieľom práce bolo analyzovať vplyv EEG biofeedbacku na motorické zručnosti detí  so snahou preukázať zlepšenie pozornosti a zníženie impulzívnosti. Detskí probanti boli po terapeutických sedeniach testovaní Paness testom a CIT testom. (Concentration Index Tool). Výsledky ukazujú, že EEG biofeedback terapia výrazne  znižuje impulzívnosť a posilňuje kontrolu pozornosti u detí s rozličnými neurologickými poruchami a zlepšuje vôľové, mimovoľné a koordinačné pohybové schopnosti.

Kľúčové slová: EEG biofeedback, motorická ne/zručnosť, Paness test, ADHD

 
Abstrakt
Príspevok sa zaoberá pedagogikou voľného času v krátkej teoretickej rovine. Tá, ako pomerne nová čiastková disciplína, v dnešnom svete vyžaduje čoraz väčšiu pozornosť. Autorka sa snaží vystihnúť jej základy cez terminologické minimum a následne ponúka historický prierez touto pedagogikou.

Kľúčové slová: formálna výchova, mimoškolská výchova, mimotriedna výchova, nedeľná škola, neformálna výchova, voľný čas, výchova mimo vyučovania, výchova v čase mimo vyučovania

 
Abstrakt
Príspevok sa zaoberá problematikou pedagogiky voľného času v premenách doby, s dôrazom na možnosti využitia voľného času sledovaním televíznych programov vyrobených v Slovenskej televízii v Bratislave od jej vzniku po súčasnosť. Našim zámerom je na základe vývoja vysielacej štruktúry Hlavnej redakcie vysielania pre deti a mládež Slovenskej televízie v Bratislave, poukázať na snahu tvorcov využiť televíziu  ako prostriedok zábavy, poznávania  a vzdelávania detí a mládeže.

Kľúčové slová: pedagogika, voľný čas, deti a mládež, výchova, vysielanie, televízia, program

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz