Abstrakt
Príspevok v krátkosti vysvetľuje a opisuje maturitnú skúšku. Bližšie rozoberá jej priebeh a realizáciu na stredných pedagogických školách podľa aktuálnej vyhlášky o stredných školách. Analyzuje a porovnáva maturitu na uvedenom type škôl od roku 1991 do roku 2011. Cieľom práce je poukázať na zmeny, ktoré zasiahli maturitnú skúšku v dôsledku vývoja a pokroku doby.

Kľúčové slová: maturitná skúška, stredná pedagogická škola, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, model maturitnej skúšky

 
Abstrakt
Článok prezentuje projektové vyučovanie s využitím integrovaného e-learningu, jeden zo spôsobov, ktorým možno zvýšiť úroveň prírodovednej gramotnosti žiakov a študentov. Integrovaný e-learning je nová stratégia vyučovania a učenia sa prírodovedných a technických predmetov. Pri jej uplatňovaní vo vyučovacom procese sa postupuje od pozorovania a následného experimentovania pomocou reálnych resp. reálnych vzdialených experimentov cez virtuálne experimenty (interaktívne simulácie a aplety) až k overovaniu experimentálne získaných poznatkov pomocou e-vzdelávacích materiálov. S využívaním všetkých troch zložiek integrovaného e-learningu dostáva projektové vyučovanie nový rozmer. Pôsobenie na žiaka je komplexné. Zväčšuje sa počet zdrojov informácií, ich rôznorodosť, forma ich spracovania, spôsoby prezentácie výsledkov a pod.

Kľúčové slová: integrovaný e-learning, prírodovedná gramotnosť, projektové vyučovanie

 
Abstrakt:
Hlavným cieľom príspevku je poukázať na možnosti využitia IKT, ako kultúrno-spoločenského fenoménu, vo vyučovacom procese.

Kľúčové slová: IKT, internet, vzdelávanie, kultúra

 
Abstrakt
Príspevok mapuje rozsah a hĺbku vyučovania populárnej hudby na základných školách a základných umeleckých školách, ponúka autorov názor na dostatočné množstvo tohto vyučovania, ako aj návrhy na zlepšenie. Poskytuje pohľad na možnosti využitia populárnej hudby v nadobúdaní hudobných schopností, taktiež analyzuje postavenie učiteľa vo vzťahu k výučbe populárnej hudby a hľadá využitie moderných vyučovacích metód pri jej vyučovaní.

Kľúčové slová: populárna hudba, učebné osnovy, vyučovací proces

 
Abstrakt
Vo vyučovacom predmete technika si žiaci základných škôl môžu rozvíjať nielen technické myslenie a vedomosti, ale aj manuálne zručnosti. Autori poukazujú na dôležitosť zaraďovania praktických činností na vyučovaní. Keďže na školách chýba vhodný technický materiál, potrebné pracovné náradie a odborné pracovné priestory, uvedomujeme si, že učitelia majú pri zabezpečovaní pomôcok náročnú úlohu. Zlé materiálno-technické zabezpečenie vyučovania techniky núti učiteľov hľadať alternatívne edukačné aktivity. Napriek tomu, že si učitelia techniky uvedomujú význam praktických činností pri formovaní osobnosti človeka, často nemajú inú možnosť ako orientovať vyučovanie techniky teoreticky.

Kľúčové slová: technické vyučovanie, zručnosti, materiálno-technické zabezpečenie,  organizačné formy, PC,  interaktívna tabuľa, hra, výhody a nevýhody didaktickej techniky

 
Abstrakt
Skvalitňovanie výučby je závislé aj na kompetenciách učiteľa analyzovať, vytvárať a používať také učebné úlohy, aby rozvíjali logické myslenie študenta a naučili ho riešiť situácie bežného života.
V rámci seminárov z didaktiky náboženstva budúci učitelia získavajú zručnosti vo vytváraní a správnom formulovaní učebných úloh.

Kľúčové slová: problémová úloha, edukačný proces, tvorba učebných úloh

 
Abstract
The article depicts the basic principles of teaching English to the children with prediction to ADHD at the elementary level of education. The teaching process is focused more on dynamic elements of teaching, especially creative drama. The special emphasis is paid to strengthening of the secondary socialization of such students and to creating friendly atmosphere in the classroom. The article also brings reuslts of the first phase of the research.

Key words: foreign language acquisition, learners with difficulties, learners with prediction to ADHD, social interaction, secondary socialization, creative drama

 
Abstrakt
Príspevok prezentuje hlavné teoretické východiská výskumne ladenej koncepcie prírodovedného vzdelávania. Úlohou je tiež zistiť, ako sú základné princípy tejto koncepcie aplikované vo vyučovaní prírodovedných predmetov na prvom stupni ZŠ a v materskej škole. Ako výskumný nástroj bol použitý pozorovací hárok, ktorý sa zameriava samostatne na prácu učiteľa a samostatne na prácu detí pri výskumne ladených aktivitách.

Kľúčové slová: výskumne ladená koncepcia prírodovedného vzdelávanie, primárne prírodovedné vzdelávanie, predprimárne prírodovedné vzdelávanie

 
Abstrakt
Príspevok sa zaoberá poukázaním na diferencie v obrazových znázorneniach cností v diele J. A. Komenského Orbis Sensualium Pictus a v diele Cesare Ripu Iconologia. Chceme vnímať obraz nielen ako jednu z foriem edukačného procesu v istom období, ale zároveň následnou komparáciou so „zašifrovanými“ obrazmi C. Ripu poukázať na skryté vrstvy týchto vyobrazení, ktoré by podrobnejšou analýzou mohli byť chápané ako istá forma emblémov. Takýmto prístupom by obraz nemusel len ilustrovať text, mohol by byť autonómnou jednotkou s vlastným výučbovým programom. Takto vnímaný obraz nie je len vizualizáciou textu, ale posúva sa do roviny ikonologickej.

Kľúčové slová: emblém, cnosť, ilustrácia, Komenský, Ripa

 
Abstrakt
Modernizácia a snaha o zefektivnenie systému výchovno-vzdelávacieho procesu podnecuje myšlienku rozvoja modernej paradigmy ako nástupcu zaužívanej tradičnej paradigmy. Podoba  prvkov, opierajúcich sa o súčasné trendy v ekonomickej, hospodárskej i sociálnej oblasti tak naberá reálne kontúry neoliberálneho prístupu k výučbe, eklatantne zakomponovaného v nadnárodných politických manifestoch. Individuálna miera transformácie politických nariadení, popr. odporúčaní  do kurikulárnych dokumentov jednotlivých európskych krajín je diferencovaná nekompaktnosťou európskych vzdelávacích systémov. Kurikulárne dokumenty, záväzné pre primárny stupeň vzdelávania na Slovensku rovnako participujú na ich začleňovaní. Príspevok sumarizuje mieru explicitne a implicitne definovaných digitálnych kompetencií v kurikulárnych dokumentoch pre primárny stupeň vzdelávania na Slovensku, ako jednej z kľúčových kompetencií neoliberálneho prístupu vyplývajúceho z modernej paradigmy vzdelávania.

Kľúčové slová:  moderná paradigma, neoliberálny prístup, kľúčové kompetencie, digitálne kompetencie

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz