Abstrakt
Príspevok má teoretický charakter, ponúka vhľad do kvality práce učiteľov. Bližšie rozoberá nielen podstatu – predstavu o efektívnom učiteľovi, ale takisto poukazuje na rozdiely v práci úspešných a menej úspešných učiteľov. Ak poznáme totiž ich tajomstvo, môžeme sa stať rovnako dobrými ako sú oni.

Kľúčové slová: efektivita, dobrý a úspešný (efektívny) učiteľ
Jana Krajcarová
6/22/2011 12:11:20 am

Dobrý den,

přečetla jsem si Váš příspěvek. Je velmi zajímavý, souhlasím se všemi 14 body, které uvádíte a také oceňuji Váš optimismus. Bylo by dobré,když by se příspěvek dostal mezi učitelský kolektiv...

Reply
Imrich Ištvan
6/22/2011 03:55:03 am

Dobrý deň,
v prvom rade Vám ďakujem, že ste si prečítala môj príspevok. Myslím si, že u začínajúceho učiteľa je optimizmus v súčasnej dobe potrebný. Otázne je, dokedy mi ten môj optimizmus vydrží :D

Reply
Krab
11/27/2012 05:45:00 am

dokym konecne prvykrat nezaboris gonadu do nejakeho funcetka

Reply
Vladimír Baran
6/22/2011 07:58:48 pm

Dobrý deň,
ako spomínala kolegyňa vyššie, z vášho príspevku cítiť veľký optimizmus. A naozaj som zvedavý ako dlho Vám to vydrží, pretože dodržať všetky body, ktoré ste spomínali vo vašom príspevku bude náročné. Ja som v tomto pesimista, ale držím Vám palce.

Reply
Mária Virčíková
6/23/2011 01:01:33 am

Milý kolega,
v úvode by som chcela uviesť, že sa mi tvoj príspevok veľmi páči. Ako začínajúcu učiteľku ma tiež zaujíma otázka „úspechu“ v učiteľskej profesii. Tvoja práca má teoretický charakter a mňa zaujíma tvoje stanovisko k niektorým výsledkom uskutočnených výskumov v oblasti úspešnosti učiteľa a pod. V tvojom príspevku môžeme vidieť dôkladné popísanie dokonca až 14 znakov úspešných učiteľov.
D. G. Ryans ešte v 60. rokoch na základe vytvorenia posudzovacej stupnici vlastnosti učiteľa (Teacher Charakteristics Rating Scale) dospel k záveru, že úspešný učiteľ býva: vrelý; chápavý, priateľský, zodpovedný, systematický, vynaliezavý a nadšený. Podobne ako D. Fontana si osobne myslím, že vyššie uvedená charakteristika osobnosti učiteľa predstavuje skôr obraz „nereálnej“ než „reálnej“ dokonalosti. Učiteľ je predsa len v prvom rade človek.

P. Gavora svojho času uskutočnil výskum orientovaný na rozhodnutie stať sa učiteľom, ktorý tiež priniesol zaujímavé výsledky. Dospel k záveru, že učiteľ nie je len odborník, ale je to predovšetkým človek; a že odborné a osobné nemožno u učiteľa oddeliť, a dokonca, že učiteľská socializácia sa začína veľmi skoro – už na základnej škole, pretože rané rozhodnutie nemá len zásadný vplyv na to, že mladý človek sa rozhodne stať učiteľom, ale aj na to, AKÝM učiteľom sa stane. Či bude úspešný a či nie.
A teda moja otázka: Je vôbec možné dosiahnuť „všetky tieto body“, všetky spomínané „očakávané charakteristiky“ od učiteľa a pod.? Ak áno, akým spôsobom? Dá sa im naučiť? Alebo ich môže učiteľ iba získať prostredníctvom svojej pedagogickej skúsenosti? Ďakujem

Reply
Imrich Ištvan
6/23/2011 05:13:31 am

Ahoj Marika,
ďakujem Ti za prejavený záujem o príspevok. K tvojej otázke:
Aby si učiteľ mohol osvojiť, prevziať spôsob práce dobrých učiteľov popisované napr. T. Whitakerom(2009)je potrebné, aby si učiteľ v predtým položil a zodpovedal otázky: Čo vyznačuje dobrého učiteľa? Súhlasím s charakteristikou dobrého učiteľa od daného autora? Každý z nás má totiž vlastný, subjektívny pohľad na danú problematiku. Dôkazom toho je nejednotnosť v charakteristike dobrého učiteľa medzi odborníkmi. Uvediem príklad:
Jeden zo znakov dobrých učiteľov podľa T. Whitakera(2009)má nasledovné znenie - Dobrí učitelia kladú na žiakov vysoké nároky, požiadavky, no ešte vyššie na seba samých. S odlišným názorom sa môžeme stretnúť u americkej pedagogičky R.R. Jackson (2009), ktorá uvádza, že dobrí učitelia nikdy nepracujú ťažšie ako ich žiaci.Ako sama vidíš názory sú rozdielne.
Poznanie kvality práce učiteľov je, ale prvým správnym krokom na dlhej ceste sebazdokonaľovania sa.

Reply



Leave a Reply.

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz