Abstrakt
Základnou myšlienkou príspevku je zaoberanie sa problematikou znehodnocovania učiteľskej profesie. A to nie len z pohľadu študentov základných a stredných škôl, ale aj budúcich pedagógov, ktorí sú študentmi pedagogických fakúlt a napriek tomu sú voči tejto profesii skeptický.
Ďalej je v príspevku venovaná časť, ktorá sa zaoberá dopadom všeobecného názoru na samotných pedagógov a na možný následný syndróm vyhorenia.

Kľúčové slová: znehodnocovanie, pedagóg, profesia, demotivácia
Imrich Ištvan
6/21/2011 10:07:15 pm

Dobrý deň prajem pán kolega,
prečítal som si Váš príspevok. Súhlasím s Vami, že práca učiteľa je v spoločnosti neocenená - nie je tým, čo bývala. V príspevku uvádzate rôzne faktory, ktoré môžu negatívne pôsobiť na učiteľa ako aj na prípadných záujemcov a pedagogickú profesiu. Chcel by som sa Vás opýtať, či máte nejaké návrhy - nápady, ako by sa dalo postavenie učiteľov v našej spoločnosti zlepšiť.
Ďakujem za odpoveď.

Reply
Vladimír Baran
6/21/2011 11:57:45 pm

Dobrý deň,ďakujem za prejavený záujem.
Zamýšľal som sa nad tým ako by sa postavenie pedagóga dalo zlepšiť, ale určite to nebude jednoduché,pretože táto situácia trvá už pomerne dlho a taktiež rehabilitácia pedagogickej profesie bude trvať dlho ak vôbec nastane. Podľa mňa musí v prvom rade zmeniť pohľad a vzťah k tejto profesii štát. Ako som spomínal v príspevku finančné ohodnotenie. Nechem byť taký materialista, ale dnes sa kvalita práce hodnotí hlavne po materiálnej stránke. Pretože ľudí - budúcich pedagógov, ktorí už počas štúdia vykazujú pre túto činnosť kvalitné predpoklady nemôže motivovať plat. Dnes je v kurze napríklad štúdium informatiky. Prečo? Nástupný plat sa pohybuje okolo 1500 €. Pedagóg o takom niečom nemôže snívať ani v tom najdivokejšom sne.
Preto mnohí dobrí učitelia po roku, dvoch odchádzajú za lepším. Ďalším krokom je skvalitnenie pedagogických VŠ. Dnes chce mať každý diplom, a ukončiť pedagogickú fakultu je jednoduchšie ako techniku. Štát by mal spolupracovať s VŠ. Celý systém je zle nastavneý: Škola dostane toľko peňazí, koľko má študentov, nie aká je kvalitná, aký má výskum, ale koľko ľudí v nej študuje. Čiže uprednostňujeme kvantitu miesto kvality. To sa síce týka všetkých vysokých, škôl, ale predsa len počet absolventov pedagogických fakúlt je vždy väčší ako počet absolventov iných VŠ. Trh je presýtený učiteľmi a čoho je veľa to stráca na hodnote.
Vyššie spomenuté body pokladám za jedny z najdôležitejších kritérií zlepšenia súčasného nazerania na túto problematiku.
Ostávam s pozdravom.

Reply



Leave a Reply.

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz