Abstrakt
Narušený vývin reči je porucha komunikačnej schopnosti jedinca, ktorá je pre normálny duševný vývin človeka veľmi dôležitá. Môže ísť o narušenie jednej alebo viacerých oblastí reči – rozvíjanie jazykových schopností, ktoré sú či už sprievodným javom (syptómom) nejakej duševnej choroby, alebo je to priama rečová porucha. U týchto ľudí sa vyžaduje zvýšená starostlivosť okrem iného aj v procese učenia, aby boli vôbec schopní komunikovať s okolitým svetom, vyjadrovať svoje názory a pocity, a tak byť zapojení do spoločenského života. Proces učenia môže byť rôzne náročný, závisí to od stupňa postihnutia, takže aj metódy učenia sú rôzne. Existuje niekoľko metód ako pomáhať postihnutým pri zlepšovaní ich komunikačných schopností. V tomto príspevku ide o akýsi úvod (náhľad) do problematiky vedného oboru (zoosemiotiky), ktorá sa zaoberá využívaním znakov v komunikácii zvierat.

Kľúčové slová: zoosemiotika, znak, komunikácia
Anna Marie Schiecke
6/23/2011 03:49:23 pm

Dobry den!
Jelikož mě zaujala vaše práce (jsou tam zajímavé názory) a neznám blíže práci T. A. Sebeoka, chtěl bych se zeptat: jak interpretuje zakladatel zoosemiotiky využití znaků u postižených lidí?
Jsem momentálně na mateřské dovolené, ale ráda bych, jako logopedička, využila nové metody učení postižených dětí. Děkuji a přeji hodně ůspěchů.
S pozdravem

Am Schiecke

Reply
Vaterová Petra
6/24/2011 12:11:46 am

Milá pani Schiecke! Ďakujem Vám za Váš prejavený záujem o môj príspevok. T.A.Sebeok bol lingvista a semiotik, zakladateľ novej vednej disciplíny - zoosemiotiky, ktorá premosťuje dve vedné disciplíny a to semiotiku a etológiu. Vo svojej práci "The Sign & its Masters" sa dotkol aj problematiky detského autizmu, (odborne Kannerov syndróm). Znaková reč totiž využíva gestá rúk a hovorená reč zas gestá jazyka. Ľudský jazyk vykonáva presné pohyby, zaráža sa na určitých miestach v ústach, a tak vytvárame zvuky. Pri znakovej reči sa ruky a prsty zarážajú na určitých miestach pri tele, a tak vytvárajú znaky. Tieto precízne pohyby sú prepojené motorickými centrami v mozgu. A tak v mnohých prípadoch došlo u pacientov po osvojení si znakovej reči k tomu, že začali spontánne hovoriť. Záleží však na stupni a druhu postihnutia pacienta.
V prípade Vášho hlbšieho záujmu o danú problematiku, navrhujem, aby ste ma kontaktovali na mojej mailovej adrese. Ďakujem Vám ešte raz za Váš záujem o môj príspevok. S pozdravom a prianím všetkého dobrého, Petra Vater

Reply



Leave a Reply.

    Sekcie konferencie

    Picture
    Multikulturálna výchova a jej inovácie
    Picture
    Pedagogika voľného času v premenách doby
    Picture
    Učiteľ a pedagogická profesia
    Picture
    Didaktika v teórii a praxi
    počítadlo.abz.cz